Άνδρες: Λέοντας 2014 - Ιωνικός ΑΣ 43-90

Εκδρομή στην Κόρινθο έκανε ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας όπου επικράτησε με 90-43 του Λέοντα 2014 για την έκτη αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ. Η ομάδα του coach Δεσποτάκη, παρ' όλα τα προβλήματα τραυματισμών και απώλειας παικτών, ξεκίνησε καταιγιστικά τον αγώνα και ουσιαστικά έδειξε ποιός θα είναι ο νικητής από την πρώτη περίοδο η οποία έληξε 8-33! Εξαιρετικός στην επίθεση ο Ιωνικός (είπαμε, φέτος θα δούμε υψηλά σκορ) και εντυπωσιακός στην άμυνα, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Λέοντα, ο οποίος για πρώτη φορά φέτος έμεινε κάτω από 50 πόντους (με μέσω όρο 70 πόντους στην έδρα του). Στο ίδιο μοτίβο και η τρίτη περίοδος, η οποία έληξε με σκορ 9-26 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο εντυπωσιακό 43-90. Μουμπάρακ από άλλο πλανήτη (23 πόντους, 3 τρίποντα) και επιθετικός πλουραλισμός από την υπόλοιπη ομάδα.

Διαιτητές: Λογοθέτης, Μαρινάκης

Δεκάλεπτα: 8-33, 21-48, 30-74, 43-90

Σκορ περιόδων: 8-33, 13-15, 9-26, 13-16

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου, Άρχος 2, Παπαπέτρος, Γρύλλης 13 (3), Κουμουνδούρος 8, Πέττας 14(1), Μουμπάρακ 23(3), Σταθόπουλος 9(3), Κουλούρης 2, Κατιάκος 9, Χριστόδουλος, Μαλτέζος 10